Mimarı Tasarım ve Moda
13 Ocak 2022

Mimarı Tasarım ve Moda

Tasarımın en kuvvetli iki dalı mimarlık ve moda her zaman iç içe olmuştur. Kimi zaman çok belirgin bir şekilde kaynaşan bu iki disiplinin temelinde insan ölçeği vardır ve her ikisi de estetik değerlere hitap etmeyi amaçlayan iki paralel sektördür. Başlangıçta giysiler, sonrasında da inşa edilen korunaklar, ilkel çağlardan günümüze, insan bedeni için, onu koruyacak bir barınak sağlamak amacıyla üretilmiştir. İlkel insanın hem estetik hem de fonksiyonel olarak ‘ev’ kavramını yaratırken giysilerdeki tekstil malzemeden ilham aldıkları bir gerçektir.

Ayrıca her iki disiplin de temelde iki boyutlu malzemelerden, üç boyutlu tasarımsal ürünler üretmektedir. Disiplinler arası moda ile mimarlık arasındaki paylaşımlar, benzerlikler, ortak tasarımlar iki disiplinin etkileşimini görünür hale getirmiştir. Bu iki tasarım disiplini, aralarındaki ölçek ve kullanılan malzeme farklılığına rağmen, ortak tasarım öğelerinden beslenmekte, ortak konseptleri kullanmakta ve tasarımlarını oluşturmaktadır. Moda ve mimarlık disiplinlerinin ortak kavram ve yöntemlere; sezgisel tavırlarını, bilimsel, sosyal, ekonomik, kültürel, teknolojik, sanatsal ve estetik yaklaşımlarını birbirleriyle paylaşmakta, bu işbirliğiyle alanlarına yeni aktarımlar sağlamaktadırlar. Kavramlar, tasarım yöntemleri, terminoloji, formlar, strüktürler, yüzeyler her iki alanın güncel yansımaları olarak mimari ve tekstil alanında kendini göstermektedir.

Bu makale ile mimarlık ve moda tasarımı disiplinleri arasındaki tarihsel paralelliklerin altı çizilmiş, moda ve mimarlık disiplinin ortak noktaları anlatılmaya çalışılarak, benzerlikleri, birbirlerinden etkileşimleri vurgulanmıştır.  Her iki sanat dalı için ortak kavramlar tasarımcılarının ürünlerinde nasıl kullandıkları incelenmiştir.

Villanızın tasarım sürecinde en önemli aşamalardan birisi iç mimari tasarım ve uygulama konularıdır. Zamanınızın bir çoğunu geçireceğiniz villanızın tüm iç mekanları sizin karakteriniz ile bütünleşecek ve bir anlamda sizi yansıtacaktır. Bu sebeple villanızın iç mekan tasarımının ve dekorasyonunun sıradan olmasını istemezsiniz. Zevklerinize, bütçenize, ihtiyaçlarınıza ve yaşam şeklinize göre en doğru villa tasarımı ve dekorasyonunu uygulayabilmek için profesyonel bir destek almalısınız. Günümüzde bir çok ev sahibi bunun farkındadır. Villalarının mimarisi için çalıştıkları mimarlardan ayrı olarak bir iç mimar ile iç mekan tasarımı ve dekorasyonu üzerinde çalışmaktalardır.

 

Teklif Alın

Ad Soyad
Telefon
E-posta
Hizmet
Mesaj